Jak budować przyjemną atmosferę do pracy z grupą?

Praca z ludźmi zawsze odbywa się na dwóch płaszczyznach – z a d a n i o  we j  i  r e l a c y j n e j.
Dobry trener, osoba prowadząca projekt czy spotkanie dba o obie te sfery, co oczywiście nie zawsze jest łatwym zadaniem.

Jak będąc na początku swojej drogi trenerskiej zadbać o to, żeby atmosfera do pracy była po prostu … przyjemna?

ZADBAJ O SIEBIE
Jeżeli chcesz zadbać o innych najpierw zadbaj o siebie. Pamiętaj, że jeżeli Ty będziesz w dobrym nastroju, będziesz wypoczęty, zrelaksowany, dobrze nastawiony będzie Ci łatwiej zadbać o fajną atmosferę wśród uczestników. To podstawa podstaw. Wiesz, że czujesz się pewnie, gdy masz wszystko dopięte na ostatni guzik? Przygotuj się zatem dobrze. Lubisz mieć pod ręką coś do picia, gdy prowadzisz szkolenie? Zadbaj o to. Potrzebujesz mieć ze sobą program szkolenia, żeby mieć większe poczucie kontroli? Nie ma w tym nic złego. Jeżeli zadbasz o sobie, będziesz mógł zadbać o innych.

DAJ IM SZANSĘ, ŻEBY SIĘ POZNAĆ LUB … POWYGŁUPIAĆ
Wszystko zależy od rodzaju spotkania, które prowadzisz, ale są pewne ćwiczenia, konkretne aktywności, które są sprzymierzeńcem budowania przyjemnej atmosfery, pomagają uczestnikom się poznać i rozluźnić.
Masz ograniczony czas? Mimo wszystko, zaproś do tradycyjnej rundy na początek. Niech się chociaż poznają.
Masz więcej czasu? Zaproponuj quiz zapoznawczy, ciekawe ćwiczenie integracyjne. Daj im szansę zobaczyć, z kim będą spędzać najbliższe parę godzin.
Zależy Ci na tym, żeby dyskusja była pogłębiona? Zamoderuj odpowiednio pytania w rundzie początkowej. Na przykład rozpocznij swoje szkolenie od mniej oczywistego pytania, niż, czym się zajmujesz na co dzień. Zapytaj, uczestników o to, co ostatnio sprawiło im radość lub kim chcieli zostać w dzieciństwie.
Chcesz odkleić uczestników od codzienności? Zaproś ich do ćwiczenia, które pozornie może zupełnie nie mieć sensu. Świetny zbiór takich ćwiczeń  możesz znaleźć na blogach poświęconych improwizacji teatralnej. Podrzucam link: http://www.impro.info.pl/gry/Powitania/.

PRZYNIEŚ COŚ SŁODKIEGO 
Nie oszukujmy się 🙂 To zawsze działa. Czekolada, paluszki, ciastka … mała słodycz nikomu nie zaszkodzi, a oczy uczestników od razu się cieszą.
Połóż lizaka na każdym krześle jeszcze przed szkoleniem, niech czekają na uczestników. Zorganizuj quiz z mini nagrodami w postaci krówek. To są drobiazgi, ale czasami takie właśnie drobiazgi mogą znacząco wpłynąć na atmosferę pracy.

WRZUĆ NA LUZ
Jeżeli atmosfera ma być przyjemna, to warto, żeby do tematu spotkania czy warsztatu nie podchodzić jak do najważniejszej rzeczy na świecie. Dystans, przestrzeń na dyskusję, ciekawość różnych perspektyw w połączeniu z dobrym przygotowaniem i merytoryką naprawdę dają radę. Jeżeli my jesteśmy rozluźnieni, nie widać po nas stresu, nie mamy zafrasowanej miny, to i uczestnicy naszych szkoleń będą czuli większy spokój. Osoba prowadząca szkolenie, spotkanie, czy projekty ma ogromny wpływ na postawy uczestników.

Na dobry początek drogi trenerskiej polecam sprawdzić w praniu powyższe wskazówki. Na grubszą pracę na relacjach przyjdzie czas 🙂

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/smiley-twarz-pi-k-na-tle-retro-retro-rocznika-koloru_1235363.htm">Designed by Ijeab</a>
Designed by Ijeab