Paulina Plewczyńska

Co daje medytacja?

Nasza głowa pracuje praktycznie bez wytchnienia. Sprawy do załatwienia, nurtujące nas myśli, plany – to wszystko mieli się w naszej głowie i może sprawiać, że czujemy się momentami przytłoczeni. Z pomocą przychodzi chwila zatrzymania i medytacja. Choć jej efekty nie są natychmiastowe, to warto rozważyć włączenie medytacji do swojego codziennego harmonogramu dnia. Co  daje medytacja? Jakie płyną z niej korzyści? Zapraszam do lektury.


Medytacja pomaga w uspokojeniu myśli

Ilość myśli, która przewala się przez naszą głowę jest ogromna. W zasadzie codziennie zalewa nas potok słów z naszego wewnętrznego dialogu. Najczęściej dzieje się to bez naszego udziału. Nie wiem, jak Wasze głowy, ale moja pracuje naprawdę na wysokich obrotach :). Medytacja pozwala zatrzymać się, i dosłownie zobaczyć swoje myśli. To trochę podobne do tego, gdy obserwujesz chmury na niebie. Widzisz, że płyną. Pojawiają się jedne, za chwile przychodzą kolejne. Z myślami jest podobnie. Dzięki medytacji zaczynamy je wyraźnie zauważać. Po jakimś czasie jesteśmy w stanie nawet nadawać im pewne etykiety. A to pomaga się od nich odkleić i nie utożsamiać się z nimi. Myśli to myśli. Nie koniecznie musimy się im poddawać.


Medytacja pomaga wsłuchiwać się w siebie

Chwila zatrzymania i skupienia pomaga lepiej słuchać siebie. Mam na myśli sygnały, które płyną do nas z ciała. Mam też na myśli emocje. Medytacja zaprasza do tego, żeby z ciekawością przyglądać się temu, co się z nami dzieje. Nawykowo często zaprzeczamy temu, co czujemy, szczególnie, gdy nie jest to dla nas przyjemne. Uważne przyglądanie się sobie stwarza okazję do tego, by posłuchać co mamy sobie sami do powiedzenia. A to z kolei daje szansę na lepsze poznanie siebie.


Medytacja wpływa na lepsze samopoczucie 

Medytacja sprawia, że funkcjonujemy spokojniej. Chwila dla siebie, na przykład z samego rana wprowadza zupełnie inną jakość do naszego życia. Stan uważności zostaje z nami na dłużej i sprawia, że łatwiej jest w ciągu dnia zatrzymać się gdy wszystko dookoła pędzi.


Medytacja pomaga w kontaktach z ludźmi

Podczas medytacji ćwiczymy uważność. A ta uważność to bardzo wartościowa umiejętność w byciu z ludźmi. Jako trener widzę w tym szczególnie dużą wartość. Gdy potrafię się wsłuchać w to, co mówi drugi człowiek – mogę go zrozumieć. Gdy jestem uważna na to, jak się zachowuje ktoś z kim rozmawiam, mogę reagować inaczej, mniej reaktywnie. Gdy jestem uważna i skupiona na rozmówcy, mniej skupiam się na sobie i swoich myślach, a bardziej na perspektywie drugiej strony. W pracy trenerskiej, ale też w ogóle w kontaktach z ludźmi to mocno procentuje. 


Medytacja uczy przyjmować to, co do nas przychodzi

Przyjmować, to znaczy nie oceniać, nie walczyć, nie siłować się z tym – tylko przyjmować. Akceptować to, że po prostu jest jak jest. Po jakimś czasie praktykowania medytacji to, co Ci się przytrafia zaczynamy naturalnie traktować z  akceptacją.  Wszystko przypływa i odpływa, zupełnie jak myśli w naszej głowie.


Medytacja pomaga się relaksować

Skupienie się na jednej rzeczy, zatopienie się w doświadczeniu chwili pozwala wyłączyć nam nasz rozbiegany umysł. Tym samym dostaje on chwilę wytchnienia i ma szansę na regenerację. Medytacja pozwala zrobić sobie trochę miejsca w sobie :). To trochę jak wietrzenie szafy…

		

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *